3 Ocak 2011 Pazartesi

bana mesleğinle ilgili biraz bilgi verirmisin? Önerir misin? Nasıl biri seçmeli falan fişman işte.Ciddi ciddi ilgimi çekmeye başladı da :)

önerebilmem için senin kim olduğunu bilmem gerek önce. Güzelliklerinden çok sıkıntılarını anlatayım öncelikle:
- akademisyenlik harici birşey yapmayı düşünüyorsan bu bölümden mezun olduktan sonra, zaten gözüme gözükme git dersanelerde öğretmen falan ol.
- akademik hayatın istisnasız her köşesi yalakalık ve karaktersizliklerle dolu. ya bunlardan biri olursun ve kolayca biryerlere gelirsin ya da hayvanlar gibi çalışır konunun uzmanı olursun ve dişinle tırnağınla debelene debelen bir yere gelirsin. Ben ikincisinden olup bir de üstüne millete kafa tuttuğum için epeyce süründüm. Süründüm ama sonuçlar istediğim gibi oldu, ayılara dayı dememenin verdiği gururla, istediğim bir yerde yaşıyor ve çalışıyorum.
- neyse daha fazla insani özelliklerin zorluklarından bahsetmiyim de bir şekilde şartları uydurup teleskoplardan gözlem zamanı falan alabildiğini varsayayım. Harbici soğuklarda gözlem yapacaksın demektir. Güneş'in doğuşunu izleyeceksin defalarca. Matematik ve fizik bilgin ne kadar fazla ise o kadar fazla keyif alacaksın yaptığın işten. Gerisi, seçtiğin alt dala bağlı. Güneş üzerine çalışacaksan belki yeni gözlemler seni fazla heycanlandırmayacak ama manyetohidrodinamik modelleri kurcalamak mutlu edecek seni. Radyo astronomi çalışacaksan belki Türkiye'dekilere katılacaksın belki basıp gideceksin Almanya'ya 100m'lik radyo teleskopla gözlem yapacak, bir tuşa basmanla hareket eden devasa şeyden ürkeceksin. X-ışın astronomisi çalışacaksan bi dolu bilgisayar programı öğrenecek, aynı şeyin çeşit çeşit analizini yapacak ve belki de kendi analiz programını yazacaksın.
Okudun mu buraya kadarını? Daha da anlatayım mı? =)

Sor sorabildiğin kadar

Hiç yorum yok: